محصولات / rcbtr
سامانه آموزشی جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس
جراحی رباتیک، یکی از مصداق­های جراحی با حداقل آسیب/ جراحی با حداقل تهاجم(Minimally InvasiveSurgery-MIS)، که با نام جراحی کم تهاجمی به کمک ربات نیز شناخته می­شود، روشی مدرن در جراحی است که بسیار مشابه جراحی لاپاراسکوپی بوده و از طريق ايجاد سوراخ‌های کوچک (معمولاً بین ۵ تا ۱۰ میلی­متر) در سطح حفره شكمي و ورود ابزارهاي ميله‌اي شكل به داخل شكم در منطقه مورد نظر انجام می‌شود. بر خلاف جراحی لاپاراسکوپی، در جراحی رباتیک ابزارها توسط ربات‌های مخصوص نگه‌داری می‌شوند و جراح به واسطه کنسول جراحی، فرامین حرکتی را به صورت الکترونیکی و از راه دور به ابزار ارسال می‌کند.


سامانه جراحی رباتیک سینا مدل فلکس در واقع، یک پلت فرم پیچیده رباتیکی است که به منظور انجام اعمال جراحی پیچیده با رویکرد حداقل آسیب (حداقل تهاجم) طراحی و ساخته شده است. شکل روبرو نمایی کلی از قسمت­های فلکس را نمایش می­دهد. این سیستم، از سه بخش اصلی با نام­های زیرسامانه راهبری (Master Side)، زیرسامانه پیرو (Slave Side) و نرم­ افزار کنترلی (Software)،تشکیل شده است.


زیرسامانه راهبری که در ادامه بیشتر معرفی خواهد شد، مشتمل بر دو بخش اصلی کنسول جراحی (Master Console) و پاوریونیت (Power Unit) است. زیرسامانه پیرو نیز، مشتمل بر سه بازوی رباتیک (Slave I, Slave II, Camera Arm)‌، تخت جراحی (Bed)، پاوریونیت (Power Unit) و کیوسک (Kiosk) است که در ادامه به تفصیل معرفی خواهند شد. ارتباط بین زیرسامانه­های راهبری و پیرو از طریق شبکه اینترنت میسر می­شود. از این رو، جراح متخصص می‌تواند عمل جراحی را بر روی بیمار، مستقر در مکانی با فاصله و از راه دور، انجام دهد